Oversigt over bortfaldne lovforslag


Published: 
Lovforslaget med det lovede skattefradrag for udgifter til fitnesskontingenter nåede ikke at blive vedtaget inden valget og bliver derfor kun til noget, hvis det genfremsættes. Det samme gælder en lang række andre politisk besluttede tiltag.

Som en konsekvens af udskrivelsen af valg til Folketinget er alle ikke-vedtagne lovforslag bortfaldet. På skatteministerens område drejer det sig om fem lovforslag med mange elementer.

Borgervendte tiltag:

Følgende politisk besluttede tiltag er bortfaldet og bliver kun til noget, hvis der efter valget på ny fremsættes lovforslag herom:

  • Ophævelse af afgiften på kaffe og kaffeekstrakter samt på chokolade- og sukkervarer. Afgiften skulle være bortfaldet med virkning fra den 1. juli 2026, hvilket ville have medført lavere priser på fx kaffe, chokolade, tyggegummi, lakrids og marcipan.
  • Indførelse af nul-moms på bøger. Også det skulle være sket med virkning fra den 1. juli 2026. Du kan læse om forslaget i denne artikel.
  • Reglerne om udbetaling af skattefrie godtgørelser til ulønnede bestyrelsesmedlemmer og øvrige frivillige i idrætsforeninger mv. skulle have været forenklet, ligesom den maksimale godtgørelse skulle have været hævet fra 6.800 kr. til 10.000 kr. med virkning fra i år, jf. denne artikel.
  • Indførelse af et særligt skattefradrag for udgifter til fitnesskontingenter og til musikundervisning. Fradraget skulle gælde fra 1. januar 2026, jf. denne artikel.
  • Nedsættelse af arveafgiften for arv til nevøer og niecer – altså til søskendes børn – fra 36,25 % (marginalafgift) til 15 % ligesom for arv til andre nærtstående. Nedsættelsen skulle ske med virkning fra 2027.
  • Forhøjelsen af et særligt fradrag for dagplejemødre og -fædre. Deres fradrag skulle være hævet fra 60 % til 65 % af den skattepligtige del af deres dagplejevederlag.
  • Forhøjelsen af det særlige beskæftigelsesfradrag til seniorer og udvidelsen af perioden for dette fra to til fem år forud for pensionsalderen, jf. denne artikel
  • Lavere boligskatter for ca. 13.000 små landbrugsejendomme ved at ændre deres vurderingsmæssige kategorisering fra ejerbolig til landbrug.
  • Lempeligere ejendomsbeskatningsgrundlag for kolonihavegrunde ved at nedsætte grundværdien fra 100 % af værdien af grundværdien for et standardiseret enfamilieshus til 40 % af denne.
  • Fritagelse for stigninger i grundskyld som følge af, at der opføres lejligheder i tagetagen på eksisterende bygninger.


Virksomhedsvendte tiltag

Også disse tiltag bliver kun til noget, hvis der efter valget på ny fremsættes lovforslag herom:

  • Indførelse af fradrag for udgifter til løn til softwareudviklere. Ændringen skulle have haft tilbagevirkende kraft til den 1. januar 2025, jf. denne artikel.
  • Nedsættelse af godtgørelsen for overskydende skat til selskaber, fonde og foreninger. Nedsættelsen skulle have haft virkning fra og med indkomståret 2026, jf. denne artikel.
  • Forhøjelse af rykkergebyrer ved for sen betaling af visse skatter og afgifter.
  • Ophævelse af skattefriheden for visse havne.


Forfattere

Ovenstående artikel er hentet fra Depechen, der er vores elektroniske nyhedsbrev om skat, moms og regnskab. Depechen udsendes hver anden onsdag og er ganske gratis.