Interessant for ejerledere at stifte fonde

I de seneste fem år er der i gennemsnit stiftet én erhvervsdrivende fond hver anden uge. Det lyder måske ikke af meget, men det er det faktisk. En fond indgår ofte i overvejelserne i forbindelse med planlægning af generationsskifter.
 
Ifølge en nyhed fra Fondenes Videnscenter var der i 2024 i alt 8.738 private fonde i Danmark. Af disse var der 3.824 fonde, der dette år foretog uddelinger med tilsammen 29,6 mia. kr., hvoraf de 27,5 mia. kr. (93 %) gik til almennyttige formål. 

Selvom det samlede antal fonde i Danmark faktisk er faldende, så stiftes der stadig nye. Vi har hos Fondenes Videnscenter fået oplyst, at der i de seneste fem år er stiftet i alt 357 nye fonde, jf. nedenstående oversigt.
 
År Antal nye fonde Heraf erhvervsdrivende fonde
2020 95 31
2021 81 27
2022 69 19
2023 54 23
2024 58 21
I alt 357 121


At der fortsat stiftes fonde i et ikke ubetydeligt omfang, skyldes blandt andet, at skattereglerne er en god hjælp for ejerledere, der gerne vil give en del af deres formue – typisk placeret i et holdingselskab – til velgørende formål. Det gælder både for dem, der har så stor en formue, at de ikke ønsker, at deres familie skal arve det hele og for dem, der på sigt ønsker, at det skal være en fond, der skal videreføre deres virksomhed. Det sidste fx fordi de er barnløse, eller fordi deres børn og øvrige arvinger ikke har forudsætninger for at gøre det, eller ikke ønsker det.

 

Opskriften

Når overdragelser til velgørende fonde er så interessante, skyldes det, at et selskabs midler kan gives til en sådan, uden at det fører til udlodningsbeskatning hos hovedaktionæren og også vil være uden skattemæssige konsekvenser for selskabet og fonden, hvis følgende krav opfyldes:
  • Gaven tilfalder fondens grundkapital.
  • Fonden ikke er en familiefond og har et velgørende formål, som der efterfølgende fore-tages uddelinger til, men fonden kan – hvis det ønskes og er relevant – også have det som sit formål at videreføre en virksomhed typisk i et datterselskab.
  • Overdragelsen forhåndsgodkendes hos Skatterådet, hvilket kræver noget tid, men sjældent er problematisk. Der er i øvrigt udsigt til en lempelse af reglerne for forhåndsgodkendelse, jf. denne nylige redegørelse fra Skatteministeriet til Folketingets Skatteudvalg.

Der intet til hinder for, at det velgørende formål kan have et relativt lokalt sigte. I en afgørelse fra 2022 godkendte Skatterådet således, at et selskab uden skattemæssige konsekvenser kunne gaveoverdrage aktier i et datterselskab til en fond, hvis formål blandt andet skulle være at yde økonomisk støtte dels til kræftramte personer og disses familier, dels til julearrangementer rettet mod hjemløse og ensomme personer, og endelig dels til gennemførelse af kulturelle arrangementer, men i alle tre tilfælde kun til personer eller aktiviteter i to specifikke kommuner.

Det velgørende formål kan dog også have et bredere sigte. I en nylig offentliggjort afgørelse blev det godkendt, at der skattefrit kunne gives en gave til en ny erhvervsdrivende fond, hvis formål blandt andet skulle være at yde støtte til mennesker, der beskæftiger sig med musik og scenekunst.

 

Sondering af mulighederne

At stifte en fond og måske overdrage hele eller dele af en virksomhed til denne er en relativt tidkrævende proces, fordi det ud over godkendelse fra skattemyndighederne ofte også kræver ændringer i koncernstrukturen. Til gengæld kan resultatet blive meget tilfredsstillende for hovedaktionæren og både sikre videreførelsen af en virksomhed og en økonomisk sikring af familien.
 

Ovenstående artikel er hentet fra Depechen, der er vores elektroniske nyhedsbrev om skat, moms og regnskab. Depechen udsendes hver anden onsdag og er ganske gratis.