Overskydende skat til mange unge


Published: 
Forfattere: Maria Bruus Jensen
Mellem 500.000 og 600.000 unge mellem 15 og 25 år kan formentlig se frem til at få udbetalt overskydende skat i næste måned. For nogle af dem vil det nok komme som en glædelig overraskelse, fordi de ikke tjekker deres årsopgørelse. 

Unge i aldersgruppen 15-25 år interesserer sig efter vores erfaring ikke meget for skat. Derfor er der næppe heller mange af disse, som i weekenden sad i kø for at se deres årsopgørelse for indkomståret 2025. De fleste af dem vil endda nok leve i lykkelig uvidenhed frem til fredag den 24. april 2026, hvor Skattestyrelsen udbetaler overskydende skat. Det vil de fleste af dem nemlig sikkert få. Præcis ligesom deres forældre.

Ifølge en nyhed fra Skattestyrelsen var der for indkomståret 2024 hele 830.000 unge mellem 15 og 25 år, der betalte skat. Heraf fik de 560.000 af dem – svarende til 7 ud af 10 – overskydende skat. I gennemsnit et beløb på næsten 5.000 kr. Der er efter vores opfattelse ikke noget, der taler for, at hverken antallet eller gennemsnitsbeløbet bliver meget anderledes i år.

Stod det til Skattestyrelsen, skulle tallene have været lavere. Skattestyrelsen vil generelt gerne, at færre får overskydende skat og helst mindre beløb. Skattestyrelsen opfordrer derfor i alle mulige sammenhænge danskerne til løbende at opdatere deres forskudsopgørelse på en måde, så tallene i denne så vidt muligt kommer til at ligge tæt på de endelige tal i årsopgørelsen. 


Kampagne på SoMe

I forhold til de unge gennemførte Skattestyrelsen i januar i år en kampagne på de sociale medier med en opfordring til disse om at opdatere deres forskudsopgørelse. Det skete med en fortælling om, at en opdateret forskudsopgørelse alt andet lige giver flere penge mellem hænderne her og nu, og at det er bedre end overskydende skat året efter.

Hvorvidt de unge reagerer på kampagnen, må vi vente med at se til næste år. Umiddelbart tvivler vi på den store effekt. De unge er nemlig ikke anderledes end deres forældre. De bryder sig ikke om uventede regninger. De vil hellere have overskydende skat end restskat, hvilket skattesystemet faktisk i sig selv hjælper med, da trækprocenten på skattekortet automatisk rundes op til nærmeste hele procent. Nogle får derfor sikkert overskydende skat uden overhovedet at have åbnet deres forskudsopgørelse. Andre har – måske med hjælp fra deres forældre – forholdt sig aktivt til deres forskudsopgørelse, men sat indkomster og fradrag på en sådan måde, at de har været nogenlunde sikre på ikke at slutte med restskat og har af den grund fået overskydende skat.


2026 – et godt år for de unge

Meget taler for, at 2026 helt generelt bliver et godt skatteår for de unge. Ikke nok med at mere end en halv million af dem formentlig snart får udbetalt en pæn overskydende skat – to regelændringer giver dem ovenikøbet flere penge at leve for. Den ene består i, at omkring 150.000 unge under 18 år fra i år er blevet fritaget for at betale AM-bidrag, hvilket de nok allerede har opdaget. Den anden gælder de ca. 15.000 unge studerende og SU-modtagere i yderkommuner, der fra i år er blevet berettiget til befordringsfradrag. Læs mere om regelændringerne i denne artikel.  


Forfattere