Siden 1. januar 2026 har reglerne været sådan, at kommercielle fitnesscentre har skullet betale moms af abonnementsbetalinger fra alle medlemmer over 30 år, uanset om abonnementet har dækket holdtræning eller styrketræning. Indtil da var reglerne sådan, at der skulle betales moms af abonnementer for styrketræning, men ikke for holdtræning. Dengang var medlemmernes alder uden betydning.
Sagt med andre ord, så har kommercielle centre altid betalt moms af abonnementsbetalinger for styrketræning. Isoleret set kunne ændringen af momspraksis derfor ikke bruges som argument for ved nytårstid at lade betalinger fra styrketrænerne stige ud over den normale prisudvikling, hvilket nogle centre ikke desto mindre angiveligt har gjort.
Som nævnt er det kun de kommercielle aktører – altså dem, der driver fitnesscentre med fortjeneste for øje – der skal betale moms af abonnementsindtægter fra medlemmer over 30 år. De omfatter blandt andet PureGym, LOOP, SATS og FitnessX.
Fitnesscentre, der drives af idrætsforeninger, betaler ikke moms, fordi deres formål ikke er at tjene penge, men at fremme idræt og fællesskab.
Mellem de åbenlyst kommercielle udbydere på den ene side og idrætsforeningerne på den anden side, findes der også en tredje udbyder af træningsfaciliteter, nemlig selvejende institutioner og fonde, hvilket en del haller og idrætsanlæg er organiseret som. De skal som udgangspunkt heller ikke betale moms af hverken abonnementsindtægter eller entreindtægter fra deres brugere. Det viser en nylig offentliggjort afgørelse fra Skatterådet.
Sagen handlede om en selvejende institution, der driver et idrætscenter, som indeholder:
Institutionens indtægter kommer fra salg af abonnementer og adgangsbilletter, fra salg af drikkevarer fra en automat, af tilskud fra kommunen samt fra udlejning af lokaler.
Skatterådet fastslog, at institutionen ikke skulle betale moms af hverken abonnementer eller af indtægter ved salg af adgangsbilletter til de forskellige sportsfaciliteter, da dens formål ikke er at arbejde med gevinst for øje i momslovens forstand, men for at fremme, støtte og udvikle sundhed og kultur samt lignende formål.
Skatterådet fastslog samtidig, at institutionen ikke skulle betale lønsumsafgift af lønninger/overskud vedrørende aktiviteten med adgang til sport og fitness, da centret i forhold til disse aktiviteter enten modtager tilskud efter folkeoplysningsloven eller hovedsageligt leverer ydelserne til medlemmer.
Vedtægterne for idrætscentre, der drives af fonde og selvejende institutioner, er sjældent ens. Det er derfor ikke givet, at alle andre sådanne centre også vil være fritaget for moms og lønsumsafgift. Vi anbefaler derfor, at sådanne centre får vurderet deres vedtægter, hvis de ønsker sikkerhed for deres momsmæssige stilling. Vores team af erfarne momseksperter, der bistod den selvejende institution i den omtalte afgørelse, hjælper gerne hermed.
/Employees/LOJEN.jpg)