Ældrelov = nye styringsbehov

Store forandringer på kort tid

Den 1. juli 2025 trådte ældreloven i kraft og markerede et af de største skift på ældreområdet i mange år. For kommunerne har det medført omfattende forandringer, og en stor opgave med implementering af bl.a. nye rammer for organisering, visitation og samarbejde med borgere og pårørende, helhedspleje i forløb og takster for forløb – en implementering der stadig er i fuld gang. Reformen skal styrke borgernes selvbestemmelse, give mere fleksibilitet og sikre en helhedsorienteret pleje.

I BDO oplever vi stor variation i hastigheden i implementeringen. Nogle kommuner har velbeskrevne pleje- og omsorgsforløb, som er underbygget med data og er i fuld gang med en faglig omstilling til levering af helhedspleje. Andre kommuner er ikke er så langt endnu. 


Fornyet behov for databaseret styring 

Med ældreloven er borgerens ret til selvbestemmelse, fleksibilitet og helhedsorienteret pleje i centrum. Det betyder, at det i højere grad er det enkelte team, som i dialog med borgeren skal tilrettelægge borgerens hjælp inden for rammerne af de rummelige pleje- og omsorgsforløb.

Dette stiller nye krav til den databaserede styring, så der løbende kan følges op på både økonomi og aktiviteten. For hvordan holder vi fx styr på, at omfanget af helhedspleje på tværs af alle borgere ligger indenfor rammerne af de fastsatte pleje- og omsorgsforløb – samtidig med at alle selvfølgelig skal have det de har krav på? Dette og mange andre spørgsmål skal kommunernes styringssetup kunne håndtere og det er derfor vores vurdering, at kommunerne i alle tilfælde relativt hurtigt bør få:
  1. Etableret en governancestruktur, hvor det er tydeligt for alle, hvor ansvar og roller i relation til budget, visitation og sikring af helhedspleje ligger
  2. Få udviklet ledelsesinformation, så både de selvstyrende/faste teams, forvaltningen og det politiske niveau, som minimum, kan følge udviklingen i økonomi og aktivitet (og på sigt den borgeroplevede kvalitet)
  3. Etablere databaserede redskaber, der kan sikre opfølgning på forløb og takster samt den samlede ramme for hjemmepleje, træning og sygepleje. 


BDO kan hjælpe jer videre

Uanset hvor langt i er processen, så kan vi hjælpe med et overblik og få skabt den rette fremdrift i implementeringen af hensigtsmæssig økonomisk- og faglig styring på ældreområdet.  
Ønsker du en uformel dialog om mulighederne, så kontakt os nedenfor. 
 

Kontakt os

Jeg ønsker at blive kontaktet af BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, CVR-nr. 45719375 via e-mail og/eller telefon, og jeg er bekendt med, at mine personoplysninger behandles i overensstemmelse med følgende privatlivspolitik (https://www.bdo.dk/da-dk/privatlivspolitik-databehandling), herunder videregivelse med henblik på at målrette vores markedsføring. Du bliver kun kontaktet én gang med henblik på bedst muligt at besvare din henvendelse.