Arrangementsbeskrivelse
Danmark står over for en øget, kompleks cybertrussel kombineret af statslige aktører og organiseret kriminalitet. Samtidig er cyberaktivisme stigende som følge af geopolitiske konflikter. Der er behov for at styrke modstandskraften fremadrettet.Vi har fornøjelsen af at invitere dig til et eksklusivt arrangement med Lars Findsen, tidligere spionchef, hvor han deler sine unikke erfaringer fra to årtier i Danmarks sikkerhedstjeneste fra både PET og FE. Da Lars Findsen blev anholdt i 2021, blev det starten på en sag, der bliver kaldt den største vestlige efterretningsskandale. I aftenens arrangement fortæller han om livet som spionchef, fængslingen, vores retssystem og forholdet mellem embedsmænd og politikere, og slutteligt hvordan det var, da hele sagen mod ham blev droppet.
Ligeledes giver Mikkel Jon Larssen, Partner, Lead of Risk Assurance i BDO gode råd til, hvordan I som virksomhed kan sikre jeres offentlige flade.
Program:
- 16.00-16.15: Tjek ind og kaffe
- 16.15: Velkomst
- 16.20: Livet som spionchef og om arbejdet med aktuelle og komplekse trusler – og den personlige fortælling om anholdelse og varetægtsfængsling, og da sagen til sidst blev droppet v/Lars Findsen
- 17.35: Cyberkriminalitet og -sikkerhed, beskyt din offentlige flade – og hvordan vi i BDO hjælper kunderne v/Mikkel Jon Larssen
- 18.00: Tapas, vin og netværk
- 18.30: Tak for i dag
Deltag i en af byerne:
- 2. oktober ved BDO i Aarhus, Vestre Ringgade 28, 8000 Aarhus
- 9. oktober ved BDO i Odense, Fælledvej 1, 5000 Odense
- 23. oktober ved IDA Conference, Kalvebod Brygge 31, 1560 København
- 29. oktober ved Aalborg Kongres og Kulturcenter, Europa Pl. 4, 9000 Aalborg
- 12. november ved BDO i Esbjerg, Dokken 8, 6700 Esbjerg
Som vores værdsatte kunde vil dette arrangement give dig mulighed for at få unikke perspektiver på relevante emner og samtidig netværke med ligesindede fagfolk.
Vi glæder os til en aften med indsigtsfulde refleksioner, stærke erfaringer og perspektiver på en verden i forandring.