BDO Real Estate Seminar 2026

Fast ejendom i et marked under forandring

.
Event
Tirsdag den 17. november 2026Fra kl. 08:30 til 12:00

HjørringHjørring, Danmark
BDO, EDC og Sparekassen Danmark inviterer til et højaktuelt og fagligt arrangement for ejendomsbranchen tirsdag den 17. november 2026 kl. 08.30–12.00 i Hjørring

 

Få indsigt i de aktuelle tendenser på ejendomsmarkedet, en finansiel markedsudsigt, udviklingen inden for ejendomsvurderinger samt de vigtigste juridiske forhold ved ejendomstransaktioner. Samtidig får du inspiration til de nyeste muligheder og strategiske overvejelser i forbindelse med planlægning af generationsskifte ved brug af successionsregler i aktive ejendomsvirksomheder.



Vi giver dig: 
  • Indsigt i de vigtigste tendenser og beslutningsparametre på ejendomsmarkedet, herunder investering, skat, jura og markedsudvikling.
  • Viden om generationsskifte af ejendomme og ejendomsvirksomheder med fokus på relevante muligheder og strategiske overvejelser.
  • Konkrete perspektiver og værdifuld viden til fremtidige beslutninger og investeringer, formidlet gennem oplæg fra branchens specialister.
  • Mulighed for sparring med specialister og andre beslutningstagere i branchen  


Program 
Kl. 08:30 – 08:45
Tag en kop kaffe 

Kl. 08:45 – 09:00 
Velkomst
 
Kl. 09:00 – 09:30
Moms på fast ejendom: De dyreste fejl vi ser lige nu
Aktuel praksis og fokus på salg, udvikling, udlejning. Konkrete eksempler på faldgruber og muligheder.
v./ Chris Pedersen, Partner, BDO Indirect Tax
 
Kl. 09:30 – 10:15
Ejendomsvurderinger og skat på erhvervsejendomme
Status på de nye vurderinger, klagemuligheder samt økonomiske konsekvenser for ejendomsejere og investorer.
v./ Marie Louise Mikkelsen, BDO Tax/Legal
Fordelagtige muligheder for generationsskifte og ejendomme
 v./ Jesper Pultz Havgaard, BDO Tax/Legal

Kl. 10:15 – 10:45
Morgenmad og kaffe
 
Kl. 10:45 – 11:15
Finansiering, renter og investeringsmarkedet
Hvor bevæger renterne sig hen, og hvordan påvirker det afkastkrav, finansiering og ejendomsinvesteringer?
v./ XXX, Sparekassen Danmark

Øgede krav til finansieringsbranchen fra tilsyn mm.
v./ Kasper Vorre, Sparekassen Danmark
 
Kl. 11:15 – 11:45
Ejendomsmarkedet 2027: Hvad efterspørger investorerne?
Tendenser inden for bolig, logistik, kontor og alternative ejendomssegmenter samt forventninger til markedet fremadrettet.
v./ Michael Stilling, Partner, erhvervsmægler hos EDC
 
Kl. 11:45 – 12:00
Afrunding og tak for i dag
 

Hvem bør deltage? 
Arrangementet er målrettet:

Tilmelding 
Deltagelse er gratis, og tilmelding sker via knapen nedenfor. 
 
Vi glæder os til en inspirerende eftermiddag med faglige perspektiver, konkrete erfaringer og gode drøftelser med branchen.
 
Med venlig hilsen 
BDO | Sparekassen Danmark | EDC