Navigate Up

    Lavere loft på pensionsindbetalinger(Skat og moms) 

    23-11-2011 07:20

    Af Steen Mørup

    Efter de gældende regler gives der skattefradrag for indbetalinger på op til 100.000 kr. årligt til pensionsordninger med løbende udbetalinger (ratepensioner m.v.).

    Det nugældende loft gælder dog ikke for indbetalinger til såkaldte livsvarige livrenter, ligesom selvstændige er undtaget fra reglerne. De kan altså godt indbetale mere end 100.000 kr. på en ratepension.

    Med virkning fra 2012 nedsættes loftet fra kr. 100.000 til kr. 55.000, men det vil stadig ikke gælde for livsvarige livrenter, ligesom selvstændige fortsat vil være undtaget fra reglerne frem til 1. januar 2015. Herefter vil de også være omfattet. Frem til samme tidspunkt vil der også gælde en undtagelse for lønmodtagere, der er omfattet af en arbejdsmarkedspensionsordning, hvortil der indbetales mere end kr. 55.000 årligt.

    Beskatningen af afkast af pensionsopsparing skærpes også, idet der ved beregningen af skatten på 15 % af det løbende afkast ikke længere vil blive givet fradrag for udgifter til forvaltning af opsparingen.

    Evt. spørgsmål kan rettes til Steen Mørup, tlf. 3915 5323, stm@bdo.dk



    Til nyhedslisten