Navigate Up

    Erfaringer med fedtafgiften(Skat og moms) 

    12-10-2011 07:25

    Af Marlene Frentzel Sørensen

    Vi har flere gange skrevet om den nye fedtafgift. Senest i Depechen 2011, nr. 17.

    De afgiftspligtige virksomheder havde pligt til at lade sig registrere hos SKAT senest den 1. oktober 2011 og mange virksomheder har angiveligt haft svært ved at finde ud af, hvorvidt de i det hele taget er afgiftspligtige og / eller hvorledes de skal opgøre deres afgiftsgrundlag.

    Man skal i denne forbindelse være opmærksom på, at der ikke skal betales afgift af non-food-varer og heller ikke af varer, der skal eksporteres. Reglerne giver på dette punkt derfor mulighed for fritagelse for fedtafgiften på 1 af 2 måder.

    Enten ved en leverandørfritagelse. Altså en ordning, hvorefter afgiftspligtige virksomheder kan sælge ellers afgiftspligtige fødevarer til andre virksomheder uden fedtafgift. Det kan fx være en virksomhed, der sælger fødevarer til landmænd, der bruger varerne til dyrefoder. Denne mulighed fremgår ikke specifikt af reglerne, men anerkendes angiveligt i praksis af SKAT.

    Eller ved en refusionsordning. En producent, der køber fedtafgiftsbelagte råvarer hos en leverandør, kan således få godtgjort hele eller dele af afgiften, hvis råvarerne anvendes til fremstilling af fødevarer, der eksporteres.

    Evt. spørgsmål kan rettes til Marlene Frentzel Sørensen, tlf. 3915 5309, mfs@bdo.dk



    Til nyhedslisten