Navigate Up

    Ejendomsadministratorer, rejsebureauer og turistkontorer(Skat og moms) 

    28-09-2011 09:00

    Af Sten Kristensen

    De fleste momsregistrerede virksomheder kan få godtgjort en del af den elafgift, som de betaler. Nemlig den del af afgiften som vedrører el, der anvendes til procesformål.

    Muligheden for afgiftsgodtgørelse gælder imidlertid ikke for de fleste udøvere af liberale erhverv. SKAT har nu specifikt undtaget ejendomsadministratorer, rejsebureauer og turistkontorer fra denne negativliste. Det betyder, at disse virksomheder her fra 2011kan få godtgjort afgiften på el til fx belysning, computere og printere. Derimod kan der ikke opnås godtgørelse for den del af strømforbruget, som anvendes til fx elvandvarmere, elradiatorer og airconditionanlæg.

    Godtgørelsen udgør 70,4 øre pr. kWh. Et rejsebureau med et kontor- og butiksareal på 150 m2 og et strømforbrug til procesformål på 5.000 kWh vil altså kunne opnå en godtgørelse på ca. 3.500 kr.

    Virksomheder med blandede aktiviteter kan også få godtgørelse. Et advokatfirma med ejendomsadministration kan således for godtgjort den del af afgiften, som kan henføres til sidstnævnte. Andelen opgøres efter en omsætningsfordeling.

    Vi bistår naturligvis gerne virksomheder inden for de berørte brancher med rådgivning om, hvorledes godtgørelsen faktisk beregnes og tilbagesøges.

    Evt. spørgsmål kan rettes til Sten Kristensen, tlf. 8930 7880, shk@bdo.dk



    Til nyhedslisten